۵ ایستگاه جدید متروی پایتخت به بهره برداری رسید
۵ ایستگاه جدید متروی پایتخت به بهره برداری رسید
صبح امروز 27 اسفندماه 1401، طی مراسمی 5 ایستگاه متروی تهران در خطوط 6 و 7 با حضور رییس جمهور به بهره برداری رسید.

۵ ایستگاه جدید متروی پایتخت به بهره برداری رسید

5 ایستگاه جدید متروی پایتخت به بهره برداری رسید
۵ ایستگاه جدید متروی پایتخت به بهره برداری رسید

صبح امروز ۲۷ اسفندماه ۱۴۰۱، طی مراسمی ۵ ایستگاه متروی تهران در خطوط ۶ و ۷ با حضور رییس جمهور به بهره برداری رسید.

دقایقی پیش با حضور رییس جمهور و شهردار تهران ۱۱ کیلومتر از خطوط ۶ و ۷ متروی تهران به همراه ۵ ایستگاه جدید (دادمان، لاله، کارگر، هفت تیر و ولیعصر (عج)) به بهره برداری رسید.

۹ کیلومتر از خطوط به بهره برداری رسیده امروز؛ در بخش میانی خط ۶ واقع است و ۲ کیلومتر هم از خط ۷ به همراه یک ایستگاه افتتاح شد.

افتتاح ۴ ایستگاه از خط ۶ متروی تهران

از این ۵ ایستگاه جدید متروی پایتخت، ۴ ایستگاه در خط ۶ مترو قرار دارد؛ چرا که در این خط تاکنون با ۱۳ ایستگاه در قالب ۱۷ کیلومتر مسیر به شهروندان پایتخت سرویس دهی کرده و حالا با افتتاح ۴ ایستگاه میدان شهدای هفتم تیر، میدان حضرت ولیعصر (عج)، بوستان لاله و خیابان کارگر، عملا ۱۷ ایستگاه و ۲۷ کیلومتر مسیر از محدوده دولت آباد تا بزرگراه شهید ستاری به صورت یکپارچه در خدمت مسافران شبکه مترو قرار میگیرد.

با افزایش تعداد ایستگاه های خط ۶ متروی تهران به ۱۷ ایستگاه، امکان تبادل سفر مسافران این خط با سایر خطوط در ۵ ایستگاه شامل ایستگاه میدان شهدای هفتم تیر (خط یک)، ایستگاه میدان امام حسین(ع) (خط دو)، ایستگاه میدان حضرت ولیعصر (عج) (خط سه)، ایستگاه میدان شهدا (خط چهار) و ایستگاه دانشگاه تربیت مدرس (خط هفت) فراهم خواهد شد.

لازم بذکر است که خط ۶ متروی تهران از شمال غرب پایتخت تا جنوب شرقی آن امتداد دارد و امکان دسترسی مسافران این خط به میادین و اماکن مهم شهری را مهیا می‌سازد.

این میادین و اماکن عبارتند از کوی نصر، کوی دانشگاه، بوستان لاله، میدان حضرت ولیعصر (عج)، میدان شهدای هفتم تیر، میدان سپاه، میدان امام حسین (ع)، میدان شهدا، میدان خراسان و میدان قدس دولت آباد.

به موجب افتتاح ۴ ایستگاه جدید و ۱۰ کیلومتر مسیر تونلی در خط ۶ متروی تهران، در واقع ۹ منطقه پایتخت شامل مناطق ۱۵،۱۴،۱۳،۱۲،۷،۶،۵،۲و ۲۰ تحت پوشش شبکه حمل و نقل ریلی درون شهری قرار می گیرند.

افتتاح ایستگاه متروی دادمان

همچنین امروز افتتاح ایستگاه دادمان در خط ۷ متروی تهران و نیز ورودی سوم ایستگاه شهدای مدافعان سلامت، بخش دیگری از افتتاح های امروز می باشد.

بهره برداری از ۱۱ کیلومتر و ۵ ایستگاه جدید متروی تهران با حضور رییس جمهور

رییس جمهور در مراسم بهره برداری از 11 کیلومتر و 5 ایستگاه جدید متروی تهران
رییس جمهور در مراسم بهره برداری از ۱۱ کیلومتر و ۵ ایستگاه جدید متروی تهران

سید ابراهیم رئیسی صبح امروز در آیین افتتاح ۵ ایستگاه و بهره‌برداری از ۱۱ کیلومتر مسیر ریلی از قطعات میانی خطوط ۶ و ۷ مترو تهران، تسهیل حمل و نقل و ساماندهی تردد مسافران در کلانشهر تهران را دغدغه ای همیشگی و بسیار مهم دانست و از تلاش ها و اقدامات مجموعه مدیریت شهری برای توسعه مترو قدردانی کرد.

رییس جمهور خدمات شهری را کاری چندبعدی دانست که نیازمند همدلی و همراهی دولت و ملت است و خاطرنشان کرد: دولت وظیفه خود می‌داند که بی‌منت شهرداری تهران را در خدمت‌رسانی قوی و باکیفیت به مردم یاری دهد.

رییسی گفت: دشمن نمی خواهد کشور پیشرفت کند و مردم خبرهای خوب بشنوند و لذا تلاش می‌کند قوت‌ها دیده نشده و ضعف‌هایی که در گوشه و کنار وجود دارد بزرگ نمایی شود.

شهردار تهران در مراسم بهره برداری از 11 کیلومتر و 5 ایستگاه جدید متروی تهران
شهردار تهران در مراسم بهره برداری از ۱۱ کیلومتر و ۵ ایستگاه جدید متروی تهران

پیش از سخنان رییس جمهور، علیرضا زاکانی شهردار تهران نیز با ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده برای توسعه ناوگان حمل و نقل شهری به ویژه در بخش مترو، رییس جمهور را مدافع مدیریت شهری دانست و از حمایت ها و کمک های ویژه دولت سیزدهم به شهرداری ها به ویژه در خصوص توسعه مترو و تامین واگن های مورد نیاز از طریق تولید ملی و واردات قدردانی کرد.

۲۷ کیلومتر از خط ۶ مترو فعال شد

علیرضا زاکانی در حاشیه مراسم افتتاح ۵ ایستگاه جدید مترو در خطوط ۶ و ۷ در جمع خبرنگاران اظهار کرد: امروز دو قطعه از مترو افتتاح شد؛ یکی قطعه میانی در خط۶ که این خط با ۴۲ کیلومتر، بزرگترین خط ماست و با افتتاح امروز، ۲۷ کیلومتر آن فعال می شود. قبلا دو قطعه ابتدا و انتها فعال شده بود اما چون به هم مرتبط نبود، استقبال مسافران از آن پایین بود و فقط ۳۰ هزار مسافر در آن جابه‌جا می شد؛ شامل ۲۵ هزار مسافر در قطعه جنوبی و ۵ هزار مسافر در قطعه شمالی.

وی ادامه داد: اتصال خطوط باعث می شود، ایستگاه تقاطعی با خطوط یک و ۳ داشته باشیم و همچنین مباحث ایمنی را هم افزایش می دهد، چراکه قطعات به صورت مجزا راه اندازی شده بود و قطعه شمالی خطر آفرین بود.

در این مراسم که رئیس و برخی از اعضای شورای شهر تهران و همچنین جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی حضور داشتند، ایستگاه های بوستان لاله، کارگر، ایستگاه مقاطع با خط یک متروی هفت تیر و ایستگاه مقاطع با خط سه مترو در میدان ولیعصر از خط ۶ متروی تهران و همچنین ایستگاه شهید دادمان از خط ۷ مترو که با اعتبار ۳ هزار میلیارد تومانی در ۱۱ کیلومتر ریلی راه اندازی شده اند، مورد بهره برداری قرار گرفتند.

همچنین ایستگاه میانی مدافعان سلامت که به منظور تسهیل دسترسی مردم به کلان بیمارستان حضرت مهدی (عج) احداث شده است نیز مورد بهره برداری قرار گرفت.