کارخانه سگمنت سازی
کارخانه سگمنت سازی

معرفی کارخانه سگمنت سازی متروی تبریز (تولید قطعات پیش ساخته بتنی) کارخانه تولید قطعات بتنی (precast yard) در زمینی به مساحت ۹۰۰۰ متر مربع احداث شده است. سطح کل زیربنای بخشهای مختلف حدود ۵۲۰۰ متر مربع می باشد و قسمت دپو در حدود ۲۰۸۰۰ متر مربع وسعت دارد. این کارخانه از ساختمانها و تجهیزات و […]

معرفی کارخانه سگمنت سازی متروی تبریز (تولید قطعات پیش ساخته بتنی)
کارخانه تولید قطعات بتنی (precast yard) در زمینی به مساحت ۹۰۰۰ متر مربع احداث شده است.

سطح کل زیربنای بخشهای مختلف حدود ۵۲۰۰ متر مربع می باشد و قسمت دپو در حدود ۲۰۸۰۰ متر مربع وسعت دارد.

این کارخانه از ساختمانها و تجهیزات و تأسیسات زیر تشکیل شده است:

  • موتور خانه و پست برق
  • بچینگ پلانت
  • سالن تولید قطعات پیش ساخته
  • جرثقیل های دروازه ای برای انبار کردن قطعات( segments ) در محوطه بیرونی
  • گاریهای ریلی
موتورخانه وپست برق:

از ۲ دستگاه دیگ بخار دوگانه سوز به ظرفیت بخاردهی ۴۴۰۰ پوند بر ساعت برای تأمین بخار و۳ دستگاه کمپورسور هوا به ظرفیت ۱۵ مترمکعب بر دقیقه برای تأمین هوای فشرده و ۲ دستگاه ترانس ۱۰۰کیلو واتی و۵۰۰ کیلووات برای تبدیل خط ورودی ۲۰ کیلووات به ۴۰۰ کیلو وات تشکیل یافته است.

بچینگ پلانت:

شامل قسمت تولید بتن با ظرفیت دیگ نیم متر مکعب و ۶عدد سیلوی ۲۰۰ تنی سیمان و محوطه دپوی مصالح (شن و ماسه) پشت بچینگ درموتورخانه مجزا برای گرمایش مصالح دپو شده پشت بچینگ می باشد.

بتن پیش ساخته توسط گاریهایی که بر روی ریل حرکت می کنندو bucket قرار گرفته بر روی آن، به محوطه داخل سالن تولید حمل می شوند.

همچنین بتن عمل آوری شده در قالبها (segments ) در دسته های سه تایی بر روی گاریهای ریلی که مختص حمل قطعات به بیرون می باشند قرار گرفته به خارج از سالن منتقل می شوند.

سالن تولید قطعات پیش ساخته:

سالن تولید قطعات پیش ساخته به مساحت تقریبی ۵۲۰۰ متر مربع در چهاردهانه و همچنین چهار جرثقیل سقفی ۱۰ تن بوده و شامل ۷۲ قالب (۱۲ رینگ قالب) جهت تولید سگمنت می باشد.

هر رینگ شامل ۱ -A الی ۶ -A می باشد که قطعه A1 به عنوان Key یا کلید استفاده می شود.

عملیات عمل آوری بتن توسط بخار ( steam curing ) انجام می گردد.

انبار روباز و دو دستگاه جرثقیل دروازه ای:

جرثقیل های دروازه ای ۲۵ تن قطعات  حمل شده در دسته های سه تایی را برداشته و در محوطه بیرونی سالن تولید انبار می کند. مساحت انبار قطعات در حدود ۲۰۸۰۰ مترمکعب می باشد که قابلیت توسعه نماینده ی شرکت CBE فرانسه آغاز گردید و در اولین روز ۳۶ سگمنت ویا ۶ رینگ بتن ریزی گردید.

بتن ساخته شده در بچینگ پلانت توسط گاریهایی که Bucket حمل بتن روی آن قرار گرفته است به وسیله دستگاه کِشنده بر روی ریل حرکت کرده و به داخل سالن تولید حمل می شوند.

بتن ریخته شده توسط چادر های مخصوص پوشانده شده و سپس عملیات عمل آوری بتن توسط بخار آغاز می گردد.

بتن پیش ساخته (segment ) در روز بعد توسط گیرنده مخصوص (clamp ) از قالب جدا گشته ودر قسمتی از سالن برای بیرون بردن به قسمت دپو قطعات ذخیره انتقال می یابند.

عملیات بتن ریزی تا به حال تولید تجمعی کارخانه به ۸۹۵۰ رینگ رسیده است که تعداد کل رینگ مورد نیاز پروژه ۱۱۲۴۲ رینگ می باشد و با توجه به مقدار تولید شده، ۲۲۹۲ رینگ باقی مانده است.

  • نکته بسار جالبی در طراحی این کارخانجات:شایان بذکر است که کارخانه با هدف تولید ۱۲ رینگ در روز طراحی گردیده است.