سه شنبه / ۲ مرداد / ۱۴۰۳ Tuesday / 23 July / 2024
×
رئیس جمهور گفت: راه آهن رشت - آستارا منجر به کاهش ۲۰ روزه مسافت حمل بار درگذر ترانزیتی شمال به جنوب می شود، لذا دولت از تمام توان خود برای تکمیل این پروژه استفاده خواهد کرد.
دولت برای تکمیل راه آهن رشت-کاسپین مصمم است

دولت برای تکمیل راه آهن رشت-کاسپین مصمم است

دولت برای تکمیل راه آهن رشت-کاسپین مصمم است
دولت برای تکمیل راه آهن رشت-کاسپین مصمم است

سید ابراهیم رییسی، طی سفر یک روزه خود به گیلان به اتفاق رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی ومقامات استانی از پروژه راه آهن رشت- کاسپین بازدید کرد.

رئیس جمهور کشورمان در جریان بازدید روند تکمیل راه آهن رشت – کاسپین اظهار کرد: این پروژه یکی از مهم ترین پروژه های ملی در گیلان و حتی کشور است که در صورت بهره برداری میتواند بخش عظیمی از پروژه کریدور شمال به جنوب را تکمیل کند.

وی افزود: راه آهن رشت ـ آستارا منجر به کاهش ۲۰ روزه مسافت حمل بار در گذر ترانزیتی شمال به جنوب می شود، لذا دولت از تمام توان خود برای تکمیل این پروژه استفاده خواهد کرد.

استان گیلان به دلایل همسایگی با کشورهای حاشیه خزر و عضو اتحادیه اوراسیا و شانگهای از شرایط خوبی در راستای توسعه صادرات در کشور برخوردار است و تکمیل شبکه حمل و نقلی کشور بعنوان یک شاه راه بین المللی و اتصال استان به شبکه ریلی کشور و گذر ترانزیتی ترانزیت بین المللی تمام ریلی شمال-جنوب منجر به اتصال شبکه ریلی دو کشور آذربایجان و ایران در مرز بندر آستارا و ارتباط با بازارهای منطقه ای و دسترسی به بازار مصرف بالای ۲۶۰ میلیونی کشورهای مشترک المنافع را با سهولت فراهم می کند.

در ۱۰ ماه نخست سال ۹۹ در مجموع ۱۷۶ هزار و ۲۱۱ تن کالا از طریق پایانه ریلی آستارا به جمهوری آذربایجان صادرشده و این رقم در قیاس با مدت مشابه سال قبل ۶۴ درصد رشد داشته است.

بنا بر اعلام کارشناسان حوزه اقتصاد و مسئولان پروژه راه آهن رشت ـ قزوین از توان جابجایی سالانه ۱۰ میلیون تن بار و سه میلیون و ۸۰۰ هزار مسافر برخوردار است و با این تفاسیر بی شک پروژه ریلی گیلان از  احداث خط آهن رشت- قزوین و ادامه آن در مسیر رشت- انزلی و کاسپین، و رشت – آستارا یکی از اولویت های دولت پیشین است که باید مورد توجه مسؤولان قرار گیرد.

توجه و تکمیل چنین پروژه هایی در گیلان میتواند این استان را به یکی از درگاه های مهم استراتژیک حمل و نقل ریلی، جاده ای و ترکیبی تبدیل کرده و قطعا تاثیر قابل توجهی در توسعه گردشگری، ترانزیت و رشد حجم تجارت در کشورهای منطقه و مسیر شمال جنوب دارد.
بازدید رییس جمهور از پروژه احداث خط آهن قزوین- رشت- انزلی
بازدید رییس جمهور از پروژه احداث خط آهن قزوین- رشت- انزلی

تکمیل خط ریلی جمهوری اسلامی ایران به آذربایجان فقط باعث رشد و توسعه گیلان و افزایش صادرات در کشور نشده، زیرا این خط ریلی پنج هزار و ۲۰۰ کیلومتری هندوستان تا بندر هلسینکی در اروپای شمالی را  نیز به یکدیگر وصل و از این طریق حمل بار در گذر ترانزیتی شمال به جنوب، از ۴۵ روز به ۲۰ روز راه را نیز حدود دو هزار کیلومتر کوتاه می کند.

طبق گفته های مسئولان پروژه راه آهن رشت-انزلی در دو قطعه در حال فعالیت بوده و همچنین پروژه رشت-پیر بازار-کاسپین به طول ۳۵ کیلومتر جزو پروژه های مهم، اولویت دار توسط دولت سابق در نظر گرفته شده و بر اساس آمار زیرسازی قطعات ۶ و هفت این محور در حال اجرا و عملیات اتصال پیر بازار به بندر کاسپین نیز با شتاب آغاز شده است.

توییت مدیرعامل راه آهن در مورد تفاهم ترانزیت مستقیم با روسیه از طریق منطقه آزاد لوتوس و بندر کاسپین

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *