حمل خودرو با قطار
حمل خودرو با قطار
عده زیادی از مردم به دلیل دوری مسافت سفرشان تصمیم میگرند به جای استفاده از خودروی شخصی، از قطار استفاده کنند اما زمانی که به شهر مورد علاقه خود میرسند، درست زمانیکه نیاز بیشتری به خودروی شخصی خود احساس میکنند، یاد ماشین دلبرشان می افتند که داخل پارکینگ منزل جا خشک کرده و از دور به آنها سلام میکند. در این مقاله میتوانید تمام ضوابط و قوانین مرتبط با حمل خودرو با قطار را مطالعه کنید.

حمل خودرو با قطار

راهنمای حمل خودرو با قطار
راهنمای حمل خودرو با قطار

آمارها و گزارش‌های بین‌المللی نشان می‌دهد که مسافرت‌های ریلی، در اغلب کشورهای دنیا از محبوب‌ترین و اقتصادی‌ترین انواع سفر است.

در کشور ما هم قطار یکی از انتخاب های بخش قابل توجهی از مردم میباشد یکی از عمده ترین دلایل این انتخاب این است که همه افراد خانواده می توانند به یک میزان از سفر و مسیر سفر لذت ببرند و راننده هم در طول مسیر دچار خستگی نمی‌شود.

عده زیادی از مردم به دلیل دوری مسافت سفرشان تصمیم میگرند به جای استفاده از خودروی شخصی، از قطار استفاده کنند اما زمانی که به شهر مورد علاقه خود میرسند، درست زمانیکه نیاز بیشتری به خودروی شخصی خود احساس میکنند، یاد ماشین دلبرشان می افتند که داخل پارکینگ منزل جا خشک کرده و از دور به آنها سلام میکند.

دقیقا همینجاست که بحث خرید بلیط حمل خودرو با قطار برای حل مشکل به میان می آید. اگر از رانندگی در جاده خسته می شوید یا نگران مصرف بنزین و هزینه های جانبی استهلاک خودرو هستید، می توانید با خیال راحت با قطار سفر کنید. با امکان حمل ماشین با قطار می توانید ماشین تان را با خودتان ببرید و سفر بی دردسری داشته باشید.

اما این گونه بلیط ها شرایط و قوانین خاص خود را دارند و شما به عنوان یک مسافر بهتر است از قبل با این ضوابط آشنا باشید تا بتوانید با خیالی آسوده خودروی خود را به قطار سپرده و در مقصد تحویل بگیرید.

پیش از هر چیز دعوت می کنیم ویدیوی زیر را که درباره حمل خودرو با قطار است مشاهده کنید. در ادامه هر آنچه که باید در مورد خرید بلیط حمل خودرو با قطار بدانید را ذکر کرده ایم.

اقدامات مربوط به تحويل خودرو در مبدا

زمان تحويل: ساعت حركت درج شده روي بليت حمل خودرو، آخرين زمان پذيرش خودرو جهت اعزام از مبدأ حركت بوده و شروع پذيرش خودرو از ساعت ۸ صبح روز حركت قطار تعيين مي‌شود. مسافرين محترم لازم است خودروي خود را در ساعات اداري تحويل دهند. نكته مهم: در صورت حركت قطار در ساعات اوليه صبح، خودرو بايد روز قبل از حركت تحويل داده شود. لطفا جهت اطمينان بيشتر اين موضوع را از طريق ايستگاه مبدا پيگيري فرماييد.

خودروهاي عبوري از ايستگاه تهران: جهت خودروهاي عبوري از ايستگاه تهران، لازم است بليت حمل خودرو در مسير دوم با يك روز فاصله از روز ورود قطار حمل خودرو به تهران صادر شود (به‌عنوان مثال در مسير تبريز-كرمان، در صورتي‌كه ورود قطار حمل خودرو از تبريز به تهران، بامداد روز دوشنبه باشد، بايد بليت تهران- كرمان براي روز سه‌شنبه صادر شود). با رفع محدوديت ايستگاه تهران، اين فاصله زماني كاهش خواهد يافت.

مقدار بنزين: براي دستيابي به سطح ايمني بيشتر، ميزان بنزين موجود در باك خودروهاي تحويلي (در هنگام تحويل به انبارتوشه جهت بارگيري به واگن‌هاي خودروبر)، نبايد بيشتر از يك چهارم حجم باك باشد (رعايت اين بند كاملاً ضروري است).

سرباتري: به لحاظ ضرورت رعايت موارد ايمني خودروها، «سرباتري» در مبدأ جدا مي‌شود و در مقصد مجدداً نصب مي‌شود.

طول و عرض خودرو: امكان حمل خودرو با ارتفاع بيش از ۱۵۸سانتي متر و عرض بيش از ۱۸۰سانتي متر (اكسل پهن) با واگن حمل خودرو وجود ندارد و رعايت اين بند در هنگام خريد بليت حمل خودرو كاملاً ضروري است. نكته مهم: در صورتي كه لوازم جانبي از جمله باربند و … به خودرو نصب شده باشد ملاك عمل ابعاد نهايي خودرو بوده و مسئوليت عدم پذيرش احتمالي بدليل افزايش ابعاد با وسايل جانبي بعهده مالك خودرو مي باشد.

وسايل اضافي داخل خودرو: از پذيرش هرگونه وسائل و لوازم اضافي (غير از جك و زاپاس) و همينطور چمدان، مواد غذايي و هر گونه موارد مشابه در داخل خودرو خودداري مي‌شود و هيچ‌گونه ادعايي در اين خصوص در هنگام تحويل خودرو به مالك پذيرفته نمي‌شود.

خودروهاي گذرموقت: براي خودروهاي گذر موقت و عبوري، صدور بليت (با شماره پلاك گذر موقت)، فقط تا قبل از به اتمام رسيدن زمان مجوز عبور، مجاز است

نقص فني و آسيب‌ديدگي: از صاحبان خودروهاي اعزامي تقاضا مي‌شود در خصوص وجود هر گونه نقص يا آسيب‌ديدگي قبلي و يا كسري لوازم خودروهاي اعزامي با مسئولان اعزام، همكاري و هماهنگي لازم را معمول دارند تا در مقصد با مشكلات عديده مواجه نشوند.

خودروهاي سازماني و صفر كيلومتر: براي ارسال خودروهاي سازمان‌ها، داشتن معرفي از سازمان الزامي است. براي خودروهاي «صفركيلومتر» كه هنوز شماره نشده‌اند، لازم است شش رقم آخر شماره شاسي به جاي شماره پلاك درج ‌شود. همچنين ارائه برگه فروش، هنگام تحويل خودرو، الزامي است.

اسناد و مدارك تحويل خودرو: ارائه اوراق شناسايي مالك، سند و كارت مالكيت خودرو، هنگام تحويل دادن آن الزامي است. همچنين تحويل‌دهنده خودرو، نام تحويل گيرنده را در بارنامه قيد نموده و تحويل گيرنده با كارت شناسايي معتبر، خودرو را در مقصد تحويل مي‌گيرد.

حق بيمه حمل خودرو: حق بيمه خودرو برمبناي درصدي از ارزش خودرو به صورت جداگانه محاسبه و در زمان پذيرش خودرو دريافت مي‌شود

خودروهاي معيوب و تصادفي: پذيرش خودروهاي خاموش، معيوب و تصادفي امكان‌پذير نبوده و فقط خودروهاي روشن پذيرفته مي‌شود. نكته مهم : لازم است باتري خودرو كاملا سالم باشد تا بهنگام تخليه از واگن در ايستگاه مقصد براحتي روشن شود.

برگ سبز گمركي: براي خودروهاي خارجي، داشتن اصل برگ سبز گمرگي الزامي است

خودرو سياسي: براي خودروهاي سياسي، داشتن معرفي‌نامه از سفارت مربوطه الزامي است

اقدامات مربوط به تحويل خودرو در مقصد

  • زمان تحويل: پس از رسيدن قطار به مقصد تحويل فوري خودرو به دليل انجام امور مربوط به تخليه خودرو از واگن امكان پذير نبوده و تحويل خودرو در ساعات اداري و با فاصله زماني انجام مي شود. به محض اطلاع از ورود خودرو به مقصد، با ايستگاه مقصد تماس گرفته و در زمان اعلام شده توسط ايشان، نسبت به ترخيص و تحويل خودرو با در دست داشتن مدارك مثبته (كارت شناسايي معتبر) اقدام شود، در غير اين صورت نگهداري خودرو از زمان ورود تا ۲۴ ساعت رايگان، بعد از ۲۴ ساعت اوليه تا روز چهارم و از روز پنجم به بعد بابت حق توقف و هزينه پاركينگ مبالغي به نرخ روز و تعرفه پاركينگ مربوطه محاسبه و دريافت میشود.
  • تحويل گيرنده: براي تحويل خودرو ارائه كارت شناسايي معتبر شخص معرفي شده در بارنامه حمل خودرو كه در مبدأ تكميل شده، الزامي است و از تحويل خودرو به افراد غير و بدون مدارك مثبته خودداري مي‌شود.
  • جريمه تاخير: در صورت تأخير در تحويل خودرو توسط شركت در مقصد، پس از ۲۴ ساعت تأخير در تحويل خودرو، ۵۰ درصد كرايه برگشت داده مي‌شود و در صورت عدم تحويل خودرو در مقصد ۱۰۰درصد كرايه برگشت داده مي‌شود
راهنمای خرید بلیت حمل خودرو
راهنمای خرید بلیت حمل خودرو

شرايط استرداد بليت حمل خودرو

  • استرداد ۹۰درصد بهاي بليت تا ساعت ۱۲روز قبل از حركت
  • استرداد ۷۰درصد بهاي بليت از ساعت ۱۲روزقبل از حركت تا ۳ ساعت مانده به حركت
  • استرداد ۵۰درصد بهاي بليت از ۳ ساعت مانده به حركت تا زمان حركت
  • بعد از حركت بهاي درج شده روي بليت حمل خودرو قابل استرداد نمي‌باشد

یاد آوری های مهم در زمينه حمل خودرو با قطار

هنگام خريد بليت حمل خودرو، وارد نمودن شماره پلاك يا شماره شاسي و نوع خودرو الزامي مي باشد. ورود صحيح و كامل اطلاعات خودرو بسيار مهم است. در صورت عدم همخواني مشخصات وارد شده عواقب آن بعهده مالك خودرو مي باشد.
براي دريافت خسارت تاخير، متقاضيان محترم تا يك ماه فرصت دارند از طريق تماس با شماره ۱۵۳۹ و يا مراجعه به يكي از نمايندگي‌هاي فروش بليت شركت رجا با به همراه داشتن اصل لاشه بليت و كارت شناسايي معتبر، نسبت به دريافت خسارت اقدام فرمايند.
درصورت مفقودشدن بليت حمل خودرو طبق مقررات، و با دريافت هزينه صدور  بليت‌ المثني صادر مي‌شود.
اطلاعات مورد نياز حمل خودرو با قطار شامل تاريخ و ساعت حركت، شرايط تحويل خودرو،  مشخصات پلاك، نوع خودرو  و … بر روي برگه بليت درج مي‌شود

نکته بسیار مهم: اگر سری به سایت رجا زده باشید میبینید که ظرفیت فروش این نوع بلیت ها بسیار محدود است به همین دلیل بایستی لااقل یک هفته قبل از عزیمت به سفر کارهای خرید بلیت حمل خودرو را انجام دهید

نحوه خريد بليت حمل خودرو

به سایت شرکت رجا به آدرس raja.ir مراجعه نمایید در صفحه اصلي در صورتي كه قبلا عضو شده‌ايد، وارد شده و در غير اينصورت بعنوان كاربر جديد، ثبت نام كنيد و در قسمت خريد بليت قطار ، وارد قسمت خريد بليت حمل خودرو شويد.
لازم است مطالب مندرج فوق دقيقا مد نظر قرار گرفته و اطلاعات و قوانين مربوط به خريد بليت در اين قسمت نيز كاملا مطالعه شود. سپس اطلاعات مورد نياز در خصوص مالک، نوع خودرو، شماره پلاك، شماره تلفن و … را بطور كامل و صحيح و با دقت در فيلدهای مربوطه وارد و نهايتا خريد خود را تكميل نماييد.

مبدامقصدقیمت بلیت(تومان)
تهرانمشهد۳۸۷,۰۰۰
تهراناهواز۴۲۳,۰۰۰
تهرانتبریز۳۹۷,۰۰۰
تهرانشیراز۴۱۲,۰۰۰
تهرانبندرعباس۶۷۰,۰۰۰
تهرانزاهدان۵۳۸,۰۰۰
قیمت حمل خودرو با قطار – به روزرسانی در تیرماه ۱۴۰۰

☎️ جهت کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با صدای مسافر شرکت راه آهن “۵۱۴۹-۰۲۱” و یا صدای مسافر شرکت رجا “۱۵۳۹-۰۲۱” تماس حاصل نمایید.

🔸اخبار فروش بلیت قطار🔹آنچه در مورد سفر با قطار باید بدانیم
🔹شرایط استرداد بلیت قطار🔸توشه همراه مجاز و غیرمجاز در سفر با قطار
🔸آشنایی با حقوق مسافر در سفر با قطار🔹رتبه بندی و امکانات قطارهای مسافری
  • منبع خبر : شرکت رجا