افتتاح ۱۳ ایستگاه مترو در سال جدید
افتتاح ۱۳ ایستگاه مترو در سال جدید
مدیرعامل شرکت متروی تهران اعلام کرد که در صورت تامین منابع، شاهد افتتاح ۱۳ ایستگاه مترو در سال جدید خواهیم بود.

افتتاح ۱۳ ایستگاه مترو در سال جدید

افتتاح ۱۳ ایستگاه مترو در سال جدید
افتتاح ۱۳ ایستگاه مترو در سال جدید

مدیرعامل شرکت متروی تهران اعلام کرد که در صورت تامین منابع، شاهد افتتاح ۱۳ ایستگاه مترو در سال جدید خواهیم بود.

صرفه جویی ها با توسعه شبکه مترو

محسن هرمزی در مورد تاثیر توسعه شبکه مترو بر صرفه جویی در سوخت، بنزین و… گفت: بررسی ها نشان داده است که با توسعه مترو، ۸۸ هزار میلیارد ریال در مصرف سوخت، ۹۹ هزار میلیارد ریال در هزینه استهلاک و لوازم یدکی خودروها، ۹۶ هزار میلیارد ریال در هزینه اتلاف وقت مسافران، ۴۰ هزار میلیارد ریال در هزینه ناشی از تصادفات، ۴۷ هزار میلیارد در هزینه بهداشت، درمان و نظافت ناشی از آلودگی هوا و ۱۶ هزار میلیارد ریال نیز در هزینه تعمیر و نگهداری معابر شهری صرفه جویی می شود.

بودجه ۲۷ هزار میلیاردی برای توسعه شبکه مترو تهران

وی با بیان اینکه این اعداد عجیب ناشی از توسعه شبکه مترو در شهر تهران است، افزود: به همین دلیل است که مدیریت شهری فعلی، توسعه و تکمیل مترو را مورد توجه قرار داده است و به همین دلیل هم برنامه دقیقی برای توسعه مترو در سال جدید لحاظ شده و حدود ۲۷ هزار میلیارد تومان در بودجه ۱۴۰۲ برای این مهم در نظر گرفته شده است؛ البته بدون‌ شک توسعه و نوسازی مترو نیازمند حمایت های دولت است.

هرمزی در ادامه گفت: جای امیدواری دارد که رییس جمهور شخصا به مسئله ورود پیدا کرده تا پرداخت مبلغ اولیه برای تامین ۶۳۰ واگن خارجی از طریق فاینانس صورت پذیرد و یا تامین اعتبار مالی تکمیل پروژه متروی تهران-پرند و پرداخت سهم متروی پرند از بودجه سالیانه کشور در دستور کار قرار گیرد.

وی با بیان اینکه بنابر مصوبه شورایعالی ترافیک، می بایست ایستگاه های شبکه متروی پایتخت با احتساب ۴ خط جدید به ۳۳۰ ایستگاه و طول مسیر شبکه مترو به ۴۹۰ کیلومتر برسد، گفت: با افتتاح‌ ایستگاه های اخیر، هم اکنون ۱۴۹ ایستگاه مترو در تهران وجود دارد.

افزایش ۴ برابری مسافرپذیری خط ۶ مترو تهران

این در حالی است که به موجب افتتاح ۵ ایستگاه و یک ورودی جدید در این ۲ خط، گشایش های قابل توجهی در روند سرویس دهی خطوط ۶ و ۷ به شهروندان پایتخت صورت خواهد پذیرفت به گونه ای که ظرفیت مسافرپذیری و جابجایی مسافران در خط ۶ حدود ۴ برابر افزایش می یابد.

برنامه شرکت مترو تهران برای سال ۱۴۰۲

هرمزی با بیان اینکه برای افتتاح این ۵ ایستگاه و یک ورودی جدید به همراه آماده سازی ۱۱ کیلومتر مسیر تونلی، مبلغی بالغ بر ۳ هزار میلیارد تومان در بخش های ساختمانی و تجهیزاتی هزینه شده که تامین آن در شرایط اقتصادی کنونی کار آسانی نبوده است، در مورد برنامه های سال جدید گفت: برنامه ما برای سال ۱۴۰۲ افتتاح حداکثری ایستگاه های باقیمانده خطوط ۶ و ۷ و همچنین رفع نواقص ایستگاه های در حال بهره برداری است.

وی با بیان اینکه این مهم با تزریق به موقع منابع مالی امکان پذیر است، بگونه ای که حتی میتوان شاهد افتتاح ۱۳ ایستگاه دیگر فقط در خط ۶ طی سال ۱۴۰۲ باشیم.

داخلی سازی ۸۵ درصدی قطار ملی مترو

هرمزی در مورد سرانجام ساخت قطار ملی، گفت: با همت نیروهای داخلی، اقدامات مهمی در آزمایش های موفقیت آمیز قطار ملی با عمق داخلی سازی ۸۵ درصد رخ داد و این زیرساختی است که امیدوارم سال آینده روی ریل خدمت رسانی قرار گیرد و تولید انبوه ۱۵ رام از آن دنبال می شود.

  • منبع خبر : ایسنا