یکشنبه / ۲۴ تیر / ۱۴۰۳ Sunday / 14 July / 2024
×
مدیرعامل راه آهن از اختصاص ۹۴۰ میلیارد تومان تسهیلات بانکی برای جبران زیان شرکت های حمل و نقل ریلی به علت انتشار ویروس کرونا و کاهش سفرهای ریلی خبرداد.
۹۴۰ میلیارد تومان برای جبران زیان شرکت های حمل ونقل ریلی اختصاص یافته است

۹۴۰ میلیارد تومان برای جبران زیان شرکت های حمل ونقل ریلی اختصاص یافته است

۹۴۰ میلیارد تومان برای جبران زیان شرکت های حمل ونقل ریلی اختصاص یافته است
۹۴۰ میلیارد تومان برای جبران زیان شرکت های حمل ونقل ریلی اختصاص یافته است

مدیرعامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران از اختصاص ۹۴۰ میلیارد تومان تسهیلات بانکی برای جبران زیان شرکت های حمل و نقل ریلی به علت انتشار ویروس کرونا و کاهش سفرهای ریلی خبرداد.

سعید رسولی روز دوشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: ۶۳ شرکت فعال در حوزه حمل و نقل ریلی می توانند با رعایت ضوابط و مقررات و مراجعه به بانک های عامل از این تسهیلات کم بهره دولتی استفاده کنند.

معاون وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: با برنامه‌ریزی راه آهن جمهوری اسلامی ایران سال گذشته در مجموع تفاهم نامه ۱۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در حوزه ریلی به امضا رسید و امسال نیز تلاش خواهیم کرد که بیشتر از این مبلغ برای انجام سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مختلف ریلی جذب شود.

رسولی گفت: در تفاهم نامه ای که بین وزارت راه و شهرسازی و سازمان برنامه و بودجه به امضا رسیده مقرر است معادل هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان برای انجام پروژه‌های ریلی اختصاص یابد که در سال گذشته بیش از ۴۷۰ میلیارد تومان از این منابع مالی جذب و مابقی نیز در سال جاری با استفاده از ظرفیت های قانونی اختصاص خواهد یافت.

وی افزود: در سال جهش تولید طی یک برنامه سنجیده, افزایش ناوگان ریلی در دستور کار قرار گرفته است که در سال گذشته ۷۷۸ دستگاه و در فروردین و اردیبهشت ماه سال جاری ۱۴۴ دستگاه ناوگان ریلی کشور به بهره برداری رسید.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: در یک اقدام جهادی و برای نخستین بار در روز ۱۴ خرداد ماه سال جاری در جلسه ای که با شرکت های حمل و نقل ریلی داشتیم مقرر شد تعداد ۶۱۴ واگن فرسوده که هم اکنون در شبکه ریلی متوقف شده با انتقال به کارخانجات داخلی، نسبت به بازسازی واگن های یادشده با استفاده از ظرفیت‌های قانونی تبصره ۱۸ قانون بودجه اقدام شود که تاکنون ۱۸۶ دستگاه واگن برای بازسازی در بین شرکت‌های داخلی توزیع شده است.

رسولی با بیان اینکه در حمایت از تولید داخلی از ابتدای سال ۹۸ تا به امروز هیچ ناوگان و واگن و لکوموتیو خارجی وارد کشور نشده است، گفت: برنامه ریزی وزارت راه وشهرسازی و راه آهن جمهوری اسلامی ایران ورود ۲ هزار دستگاه انواع ناوگان به شبکه ریلی است و در این راستا برنامه ای مهم، با استفاده از ظرفیت های قانونی در سال جهش تولید برای پایداری تولید ناوگان در داخل کشور تهیه شده است.
راه اندازی سامانه یکپارچه رونق تولید
راه اندازی سامانه یکپارچه رونق تولید
راه اندازی سامانه یکپارچه رونق تولید

معاون وزیر راه وشهرسازی بیان کرد: در راستای تحقق شعار سال و جهش تولید، ایجاد سامانه یکپارچه رونق تولید از ماه گذشته در سایت راه آهن جمهوری اسلامی در دسترس عموم قرار گرفته است.

رسولی افزود: در این سامانه مجموعه قطعات یدکی مورد نیاز لکوموتیوهای کشور با شماره فنی و استانداردهای آن معرفی شده تا تمام شرکتها و کارخانجات داخلی تولید کننده با مراجعه به این سامانه در تولید قطعات مورد نیاز لکوموتیوها همکاری کنند.

مدیرعامل راه آهن اظهارداشت: در مجموع هم اکنون ۲۳۶۰ قطعه لکوموتیو در داخل کشور تولید می شود و شرکت های ریلی نیز تشویق می شوند تا برای تامین قطعات لکوموتیوهای مورد نیاز خود با مراجعه به این سامانه از ظرفیت های تولید داخل استفاده کنند.
نشست خبری مدیر عامل راه آهن با اصحاب رسانه 19 خرداد 99
نشست خبری مدیر عامل راه آهن با اصحاب رسانه ۱۹ خرداد ۹۹

معاون وزیر راه وشهرسازی با اشاره به مزیت های توسعه صنعت حمل ونقل ریلی و تاثیر مثبت آن در رشد اقتصاد ملی گفت: برای تحقق جهش تولید در حوزه ریلی کشور سازوکارهای تامین مالی آن برنامه ریزی شده تا با استفاده ظرفیت های قانونی ماده ۱۲ رفع موانع تولید، تبصره های ۱۸ و ۱۹ قانون بودجه، منابع مالی صندوق توسعه ملی و بازار سرمایه هرگونه سرمایه گذاری در حوزه ریلی کشور جذابیت بیشتری داشته باشد.

رسولی با بیان اینکه برای اعتلای اقتصاد حمل ونقل ریلی و تجاری سازی عرضه سهام شرکت های حمل و نقل ریلی در بازار سرمایه از مهم ترین اولویت های شرکت راه آهن است، گفت: استفاده از ابزارهای نوین بازار سرمایه برای تامین منابع مالی انجام پروژه های ریلی از دیگر اولویت مهم شرکت راه آهن در افزایش سرمایه گذاری ها در حوزه ریلی کشور است.

رسولی با بیان اینکه سوانح ریلی در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ روند کاهشی داشته است گفت: در دو ماهه امسال نیز تعداد سوانح ریلی نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش یافته است و دلایل بروز همه سوانح ریلی در کمیسیون عالی سوانح راه‌آهن مورد بررسی قرار می گیرد و همه اعضای آن نیز توسط وزیر راه و شهرسازی انتخاب می‌شوند.
نشست خبری مدیر عامل راه آهن با اصحاب رسانه 19 خرداد 99
نشست خبری مدیر عامل راه آهن با اصحاب رسانه ۱۹ خرداد ۹۹

مدیرعامل راه آهن با اشاره به ضرورت ضدعفونی کردن ناوگان و ایستگاههای راه آهن در سراسر کشور اظهارداشت: راه آهن ایران عضو فعال اتحادیه بین المللی راه‌آهن‌ها است و اقدامات راه آهن ایران برای مقابله با شیوع ویرس کرونا توسط مدیر اجرایی این اتحادیه مورد تقدیری قرار گرفته و هم اکنون از تجربه راه آهن در رعایت پروتکل‌های بهداشتی و جلوگیری از شیوع کرونا در برخی از کشور های عضو این اتحادیه استفاده می شود.

معاون وزیر راه وشهرسازی با اشاره به افزایش حمل بار توسط ناوگان ریلی کشور یادآور شد: در سال جاری در مقایسه با سال گذشته سهم ریلی در جابجایی بار افزایش قابل توجهی داشته و برای نخستین بار در کشور عملیات تخلیه کشتی غلات به صورت مستقیم به قطار در بندر شهید رجایی آغاز شد و به تدریج در سایر بنادر نیز تحقق این برنامه پیگیری خواهد شد.

رسولی با بیان اینکه ایجاد ۱۸ مرکز لجستیک در سطح کشور توسط راه آهن در دستور کار قرار گرفته است، گفت: در تفاهم نامه ای که اخیرا با گمرک منعقد شده امسال شاهد اتفاقات خوبی در مرکز لجستیک بندر خشک آپرین در نزدیکی تهران خواهیم بود و بزودی فراخوان سرمایه گذاری در این مرکز لجستیکی اعلام خواهد شد.

نشست خبری مدیر عامل راه آهن با اصحاب رسانه 19 خرداد 99
نشست خبری مدیر عامل راه آهن با اصحاب رسانه ۱۹ خرداد ۹۹
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *