سه شنبه / ۲ مرداد / ۱۴۰۳ Tuesday / 23 July / 2024
×
مهاجمان از هفته دوم تیرماه برنامه حمله سایبری و ابزارهای خود را کاملا آماده کرده بودند و اطلاعات خارج شده از اعلامیه حمله سایبری، گواه آن است که هکران آن را، حدود 7 روز قبل از حادثه سایبری آماده کرده اند.
کم توجهی به الزامات امنیتی؛عامل اصلی بروز حملات سایبری به وزارت راه و شرکت راه آهن

کم توجهی به الزامات امنیتی؛عامل اصلی بروز حملات سایبری به وزارت راه و شرکت راه آهن

کم توجهی به الزامات امنیتی؛عامل اصلی بروز حملات سایبری به وزارت راه و شرکت راه آهن
کم توجهی به الزامات امنیتی؛عامل اصلی بروز حملات سایبری به وزارت راه و شرکت راه آهن

کم توجهی به الزامات امنیتی ابلاغ شده از قبیل طرح امن سازی زیرساخت‌های حیاتی در قبال حملات سایبری و هشدارهای مرکز مدیریت راهبردی افتا، علت اصلی بروز حملات سایبری جمعه و شنبه گذشته به وزارت راه و شهرسازی و شرکت راه آهن بوده است.

مرکز مدیریت راهبردی امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات ریاست جمهوری (افتا) در پی حملات سایبری که هفته گذشته رخ داده، کم توجهی و ساده انگاری را دلیل اصلی وقوع این حملات اعلام کرده است.

کارشناسان مرکز مدیریت راهبردی افتا در گفت و گویی رسانه ای اعلام کردند: عملکرد ضعیف برخی دستگاه‌های دارای زیرساخت‌های حیاتی در اجرای الزامات امنیتی ابلاغ شده و کم توجهی به هشدارهای افتا، آنها را در برابر حملات سایبری، کم دفاع و یا سیستم امنیت سایبری آنان را سست می کند و دو حمله اخیر نیز از این قاعده مستثنی نبوده است.

کارشناسان افتا میگویند: این بی توجهی ها موجب شده است تا برخی سازمان ها، اینترنت و اینترانت را همچنان با هم و در یک سیستم استفاده کنند، بر دسترسی های از راه دور خود کنترل مناسبی نداشته باشند و آسیب پذیری های اعلام شده را به موقع بروزرسانی نکنند.

حمله یک ماه قبل رخ داده است

کارشناسان امنیت سایبری افتا یادآور شدند: نتایج بررسی های کارشناسان امنیت سایبری افتا نشان می دهد که مهاجمان توانسته اند به برخی از مدیریت سیستم ها دسترسی یافته و موجب اختلال در عملکرد عادی آنها شوند.

به گفته این کارشناسان: نفوذ به سامانه های وزارت راه و شهرسازی و شرکت راه آهن، حداقل یک ماه قبل از مشخص شدن حمله سایبری، رخ داده است و مهاجمان از هفته دوم تیرماه برنامه حمله سایبری و ابزارهای خود را کاملا آماده کرده بودند و اطلاعات خارج شده از اعلامیه حمله سایبری، گواه آن است که هکران آن را، حدود ۷ روز قبل از حادثه سایبری آماده کرده اند.

بر اساس نظر کارشناسان افتا، مهاجمان سایبری در هر دو حمله سایبری، تنظیمات لود شدن سیستم ها و کلمات عبور کاربران را یا حذف و یا تغییر داده بودند، سیستم قربانی را قفل، برای خود دسترسی مدیر سیستم(Admin) ایجاد و حالت بازیابی را در برخی سیستم ها غیرفعال کرده بودند.

بررسی کارشناسان امنیت سایبری افتا نشان می دهد که بدلیل زمان بر بودن تخریب دیتاها، مهاجمان به تخریب برخی از ساختارهای دیتا بسنده کرده اند.

مهاجم یا مهاجمان سایبری در صورتیکه در حمله سایبری خود، کنترل سیستم را به دست بگیرند، همه زیرساخت‌های IT را تخریب می کنند و بیشترین ضربه را وارد می کنند که خوشبختانه در حملات اخیر بدلایل مختلف از جمله منفک بودن سرور اصلی این اتفاق نیفتاده است و سرورهای فرعی خسارت دیده، سریع جایگزین شدند.

گزارش افتا در مورد حمله سایبری به وزارت راه و شهرسازی و شرکت راه آهن
گزارش افتا در مورد حمله سایبری به وزارت راه و شهرسازی و شرکت راه آهن

بهره برداری مهاجم/مهاجمان از آسیب پذیری های گزارش شده قبلی

کارشناسان امنیت سایبری مرکز افتا، همچنین گفتند: رعایت نکردن مسائل امنیتی در دورکاری ها، سیستم های ناقص، سهل انگاری پرسنل فاوا در نگهداری رمزهای عبور تجهیزات، بروز نکردن ضدویروس ها، سرمایه گذاری ناکافی برای افزایش امنیت سایبری و پیکربندی نامناسب از دیگر دلایل بروز این دو حادثه سایبری بوده است.

مهاجم یا مهاجمان سایبری از آسیب پذیری های خطرناکی که در سیستم‌های عامل ویندوز کشف و از طریق مرکز افتا به دستگاه های دارای زیر ساخت حیاتی کشور برای ترمیم آنها در کوتاه ترین زمان، اطلاع رسانی دقیق شده بود، در برخی فرآیند نفوذ، بهره برداری کرده اند.

تغییر امتیازات و دسترسی های موجود در سیستم و ارتباط با سرور از راه دور از دیگر اقدامات مهاجمان سایبری به سیستم‌ های وزارت راه و شهرسازی و شرکت راه آهن بوده است.

مرکز مدیریت راهبردی افتا برای جلوگیری از بروز حملات سایبری مشابه این دو حادثه اخیر، از همه سازمان های زیرساختی می خواهد تا در اولین فرصت و با اولویتی خاص تمهیدات امنیتی را بروی Firmware، پورت های مدیریتی سرورها و تجهیزات ILO و IPMI سیستم های خود اعمال کنند.

لزوم اجرای دقیق مدیریت مخاطرات سایبری و همچنین رصد مستمر آسیب پذیرهای و وصله فوری آنها و جمع‌آوری و پایش لاگ و رویدادهای امنیتی مربوط به سامانه ها و تجهیزات از دیگر وظایف کارشناسان، متخصصان و مدیران IT سازمان های دارای زیر ساخت برشمرده شده است.

بروزرسانی مستمر آنتی ویروس سرور و کلاینت‌ها، محدودسازی دسترسی خدمات پرکاربرد بدون نیاز به ارتباطات بین المللی، جداسازی شبکه های سامانه‌های زیرساختی از سایر شبکه های غیرقابل اعتماد مانند اینترنت از دیگر اقدامات پیشگیرانه برای مقابله با حملات سایبری برشمرده شده است.

کارشناسان مرکز مدیریت راهبردی افتا، همچنین تغییر مستمر و دقیق گذرواژه همه حساب‌های کاربری دارای سطح دسترسی بالا در سامانه ها و تجهیزات شبکه، بازبینی دسترسی سطح ادمین های شبکه، غیرفعال سازی پورت‌های بلا استفاده و سرویس‌های غیرضروری، مسدود سازی دسترسی از راه دور برای مدیریت تجهیزات و سامانه های حیاتی را از اقدام های پیشگیرانه برای نفوذ به سیستم‌های سازمانی بر می شمارند.

مرکز مدیریت راهبردی افتا تاکید کرده است: کارشناسان، متخصصان و مدیران IT سازمان‌های دارای زیر ساخت موظفند، از دیتاهای سازمان خود، بطور منظم نسخه های پشتیبان تهیه و آنها را در محلی امن و مجزا نگهداری کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *