یکشنبه / ۲۴ تیر / ۱۴۰۳ Sunday / 14 July / 2024
×
با این توافقنامه، پوشش نسل چهارم در مسیر ریلی حدود ۱۰۰۰ کیلومتر با کیفیت و سرعت مناسب انجام شود، فضا، پاور و فیبرنوری در ایستگاه‌های راه‌آهن توسط شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران تامین می‌شود و پهنای باند اینترنت در قطارهای مسیرهای تهران–مشهد و تهران–قم توسط اپراتورهای راه‌آهن میسر می‌شود.
پوشش نسل چهارم اینترنت همراه در مسیرهای ریلی مشهد و قم

پوشش نسل چهارم اینترنت همراه در مسیرهای ریلی مشهد و قم

توافقنامه‌ی ایجاد پوشش نسل چهارم ارتباطات سیار در مسیرهای تهران-مشهد و تهران-قم، فی‌مابین شرکت‌های همراه اول و راه آهن جمهوری اسلامی ایران با حضور وزیر ارتباطات، انجام شد.

توافقنامه‌ ایجاد پوشش نسل چهارم ارتباطات سیار در مسیرهای تهران–مشهد و تهران–قم، فی‌مابین شرکت‌های همراه اول و راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران با حضور محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، سعید محمدزاده مدیرعامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران و حمید فرهنگ مدیرعامل همراه اول، امروز ۱۸ آذرماه ۹۷ امضا شد.

پوشش نسل چهارم اینترنت همراه در مسیرهای ریلی مشهد و قم

پوشش نسل چهارم اینترنت همراه در مسیرهای ریلی مشهد و قم

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات،در مراسم امضای تفاهم نامه تکمیل پوشش نسل ۴ تلفن همراه بین همراه اول و شرکت راه آهن با اشاره به اینکه پوشش مسیر ریلی یک تکلیف برای وزارت ارتباطات است، گفت: در فاز نخست از حرم تا حرم (قم تا مشهد) و از قم تا تهران با هزار کیلومتر مسیر ریلی انتخاب شده و پوشش داده می شود و در یک برنامه اجرایی که امروز تبادل می شود، در طول یک سال آینده کل این مسیر پوشش داده شده و در داخل قطار نیز خدمات وای فای ارائه می شود.

وی با بیان اینکه شرکت راه آهن در سال های اخیر در کنار ریلها اقدام به توسعه فیبرهای نوری کرده است، افزود: بر اساس ماده ۶۷ برنامه توسعه کشور تفاهمی بین شرکت ارتباطات زیرساخت و راه آهن برای استفاده از این شبکه فیبر های نوری در مسیر ترانزیت و توسعه شبکه ملی، منعقد شده است.
آذری جهرمی تاکیدکرد: این اقدام درآمدهای غیر مستقیم راه آهن از بخش ارتباطات را محقق می کند و ما نیز می توانیم شبکه گسترده تر و پایدارتری در کنار مسیرهای ریلی داشته باشیم.

وی افزود: در ضمن وجود ارتباطات در طول مسیرهای ریلی برای کسب و کارها و شرکت های مسافربری می تواند درآمدهای جانبی داشته باشد؛ به طور مثال پخش ویدئو های سرگرمی و یا برخی خدمات می تواند در این حوزه فعال شود.

آذری جهرمی با اشاره به اینکه در پایش ها مشخص شده که ۶۰ درصد خطوط ریلی کشور تحت پوشش نسل دوم همراه است، اظهار داشت: همچنین ۳۸ درصد این خطوط به نسل سوم مجهز هستند که این عدد قابل قبولی نبود و به همین دلیل از اپراتورها برای توسعه و تکمیل پوشش اینترنت تلفن همراه در ایستگاه ها و طول مسیر راه آهن دعوت شد.

وی به مطالعاتی که برای به دست آوردن مدل اقتصادی انجام شده اشاره کرد و افزود: در نهایت همراه اول برای این کار پیشگام شد و در کنار مشترکین خود ماند و با وجود اینکه در ابتدا، این سرمایه گذاری برای آنها سود دهی ندارد اما ما امیدواریم در آینده با افزایش مسافران در خطوط ریلی به سود آوری مناسبی برسد.

وی افزود: امیدواریم این برنامه اجرایی موجب رضایت مردم باشد و باعث استفاده بیشتر از خطوط ریلی و کاهش فشارها به خطوط جاده ای شده و در نتیجه، کاهش آمار تصادفات جاده ای و صرفه جویی در هزینه های جانبی تصادفات بر دوش مردم و کشور را داشته باشیم.

آذری جهرمی تصریح کرد: این دو مجموعه (همراه اول و شرکت راه آهن) هر کدام وظیفه ای دارند که یکی توسعه خطوط ریلی و دیگری توسعه خطوط ارتباطی و مخابراتی مردم است و همه درکنار هم برای ارائه خدمت بهتر به مردم فراهم شده است.

وی افزود: این مسیر همکاری در طرح حرم تا حرم متوقف نمی شود و در فاز بعدی و در یک برنامه عملیاتی مسیر جنوب کشور نیز پوشش داده می شود و مسیر اهواز که مسیر پرترددی است، در برنامه بعدی این حوزه قرار دارد.

بر اساس این گزارش، تفاهم نامه پوشش نسل۴ اینترنت تلفن همراه در سه خط ریلی بین حمید فرهنگ مدیر عامل شرکت همراه اول و سعید محمد زاده مدیر عامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران به امضا رسید.

حمید فرهنگ مدیرعامل شرکت ارتباطات سیار ایران(همراه اول) نیز در این مراسم ابراز امیدواری کرد، خدمات خوب و مطلوبی در پناه این تفاهمنامه به مسافران ارائه شود.

در این تفاهم نامه که به مدت ۱۵ ماه اعتبار دارد، شرکت همراه اول متعهد شده است که پوشش دسترسی به سرویس های اینترنتی نسل چهارم در سه مسیر ریلی تهران به مشهد، زنجان و قم را تکمیل کند.

همچنین شرکت راه آهن نیز با امضای این تفاهم نامه متعهد شد که اپراتورهای معرفی شده به صورت انحصاری فروش عمده اینترنت را در مسیرهای مذکور در اختیار داشته باشند و این اپراتورها مجاز به تامین پهنای باند مشترکین همراه اول هستند.

آذری‌جهرمی با اشاره به خدمات ارزنده‌ای که راه‌آهن و همراه اول در پوشش خطوط ریلی به شبکه اینترنت، انجام دادند، گفت: بر اساس ماده ۶۷ برنامه ششم توسعه، تفاهم‌نامه‌ای صورت گرفت تا با استفاده از فیبر نوری به توسعه شبکه‌ی ملی اطلاعات کمک شود و با راه‌اندازی شبکه اینترنت نسل چهارم به خطوط ریلی، مردم ترغیب شده و از حمل‌ونقل ریلی استفاده کنند و از صدمات و آسیب‌های جاده‌ای جلوگیری شود.

وزیر ارتباطات خاطرنشان کرد: این فضا، فضای مناسبی برای حضور استارت‌آپ‌ها بوده و باید برای توسعه‌ی کشور از این مسیر استفاده کنند.

 

یک پاسخ به “پوشش نسل چهارم اینترنت همراه در مسیرهای ریلی مشهد و قم”

  1. […] حال حاضر اینترنت پرسرعت امکانی است که در برخی از قطارها راه اندازی شده […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *