رونمایی از لوکوموتیو باری گروه مپنا با حضور وزیر صمت و مدیرعامل راه آهن
رونمایی از لوکوموتیو باری گروه مپنا با حضور وزیر صمت و مدیرعامل راه آهن
مراسم رونمایی لوکوموتیو باری MAP30 و موتور MP610 گروه مپنا، با حضور وزير صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل شرکت راه آهن برگزار شد.

رونمایی از لوکوموتیو باری گروه مپنا با حضور وزیر صمت و مدیرعامل راه آهن

رونمایی از لوکوموتیو باری گروه مپنا با حضور وزیر صمت و مدیرعامل راه آهن
رونمایی از لوکوموتیو باری گروه مپنا با حضور وزیر صمت و مدیرعامل راه آهن

روز دوشنبه، ۲۴ اردیبهشت ماه با حضور مدیرعامل مپنا، وزیر صمت و مقامات دیگر، لکوموتیو باری MAP30 و موتور MP610 ساخته شرکت مپنا رونمایی شد.

لوکوموتیو باری MAP30 توانایی سازگای با سخت ترین شرایط هوایی کشور را دارد و در مقابل تغییرات جوی شدید مقاوم است و به تقویت ناوگان ریلی کشور کمک می رساند.

در این پروژه، طراحی و ساخت لوکوموتیو باری MAP30 با توان ۴۰۰۰ اسب بخار و تجهیزات اصلی آن از جمله تراکشن موتور، کمپرسور، بلاور، محورها، الکتروموتورها، رادیاتورها و … به صورت کامل در کارخانجات گروه مپنا داخلی سازی شده است.

همچنین طراحی و ساخت موتور دیزل لوکوموتیو، ژنراتور لوکوموتیو و سیستم کنترل AC لوکوموتیو به عنوان زیر مجموعه های کلیدی لوکوموتیو برای نخستین بار در کشور انجام شده است.

طراحی سیستم کنترل AC لوکوموتیو سنگین، از جمله دستاوردهای دانشی و مهندسی مهم و استراتژیکی است که با تلاش متخصصان شرکت مپنا با موفقیت انجام شد.

قطع وابستگی فنی به شرکت های خارجی و صاحب تکنولوژی در این عرصه، ضریب آمادگی لوکوموتیوهای موجود در کشور را تا حد قابل توجهی افزایش داده و بهره وری ناوگان ریلی کشور را بهینه می کند.

همچنین ساخت مجموعه موتور دیزل و ژنراتور ۴۰۰۰ اسب بخار در کشور، ایران را وارد کشورهای صاحب تکنولوژی جهانی در این حوزه نموده است.

موتور دیزل با توان 4000 اسب بحار گروه مپنا
موتور دیزل با توان ۴۰۰۰ اسب بحار گروه مپنا

ضرورت تولید لوکوموتیوهای برقی و هیبریدی

در مراسم رونمایی لوکوموتیو باری MAP30 و موتور MP610 گروه مپنا که روز دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ در محل کارخانه شرکت مهندسی و ساخت لوکوموتیو مپنا و با حضور برخی مدیران وزارت صمت، راه آهن ج. ا. ایران، مجلس شورای اسلامی، شورای اسلامی شهر کرج و فردیس و نیز برخی مدیران صنعتی و بانکی برگزار شد، وزیر صنعت، معدن و تجارت، بر تولید لوکوموتیوهای برقی و هیبریدی تاکید کرد.

عباس علی‌آبادی وزیر صمت، صنایع دارای تکنولوژی پیشرفته در کشور مانند گروه مپنا را افتخارآمیز دانست و اظهار داشت: ایران را باید صنعتی کنیم و برای صنعت آن بازارسازی کنیم. محصول امروز تولید شد و محصول فردا لوکوموتیو برقی و هیبریدی است.

او با اشاره به کاربردهای مختلف این موتور ۴ هزار اسب بخار گفت: موتوری که امروز رونمایی شد، محصولی است که در حوزه‌های برقی، دریایی و ریلی و… کمک رسان صنایع و قابل بهره برداری است.

سال‌ها در کشور به دنبال تولید موتور ۴۰۰۰ اسب بودیم که انجام شد و در ادامه لوکوموتیو برقی و هیبریدی هم تولید خواهیم کرد.

علی آبادی تصریح کرد: لازم است در صنعت ریلی کشور به صورت اساسی سرمایه گذاری کنیم. ایران ظرفیت نیروی انسانی فراوان دارد و این اراده دولت است که به تقویت تولید داخل بپردازد. او افزود: از مپنا انتظار می رود لوکوموتیو های آینده که هوشمند، برقی و هیبریدی هستند را در برنامه تولید قرار دهد.

عباس علی آبادی در مراسم رونمایی از لوکوموتیو باری گروه مپنا

به برقی سازی حمل و نقل ریلی می پردازیم 

مدیرعامل گروه مپنا نیز با تقدیر از کارکنان تلاشگر گروه مپنا، با اشاره به اینکه اقدامات اصلی و اساسی طراحی و ساخت لوکوموتیو MAP30 در دوره حضور دکتر علی آبادی در مپنا انجام شده بود و حالا در حال برداشت حاصل آن هستیم، این محصول را برای صنعت حمل و نقل کشور افتخارآمیز دانست.

محمد اولیاء، با تاکید بر تامین مواد اولیه به عنوان گلوگاه ارائه سریع و باکیفیت محصول خاطرنشان کرد: شبکه تامین جهانی به طور کلی از زمان همه گیری کرونا و اتفاقات ژئوپولتیک در دنیا دچار مسائل بسیاری شده است و ما نیز از این امر مستثنی نیستیم. همچنین وصول مطالبات موضوعی مهم است که در این زمینه در تعامل با دستگاه های ذیربط هستیم.

مدیرعامل گروه مپنا گفت: با حمایت های بیشتر نهادهای مرتبط، زمان ارائه محصولات به کارفرمایان با سرعت بیشتری انجام خواهد شد. همچنین در ترسیم چشم انداز محصولات، پیشرفت خواهیم داشت و به برقی‌سازی حمل و نقل ریلی خواهیم پرداخت.

محمد اولیاء در مراسم رونمایی از لوکوموتیو باری گروه مپنا

دستاوردهای بزرگ در زمینه ساخت واگن، لوکوموتیو و قطعات ریلی

معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت راه آهن نیز با تمجید از متخصصان داخلی، مسیر ۳۰ ساله مپنا را بسیار غرور انگیز توصیف کرد و حرکت صنعت ریلی کشور را با تکیه بر دانش و تجارب متخصصان داخلی در بخش کمی و کیفی رو به جلو دانست.

سید میعاد صالحی، در مراسم رونمایی از لوکوموتیو باری MAP30 با توان چهار هزار اسب بخار تولید گروه مپنا، گفت: شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران با همکاری گروه مپنا تا کنون دستاوردهای بزرگی در زمینه ساخت واگن، لوکوموتیو و قطعات ریلی داشته است.

او ادامه داد: در سال های اخیر طی یک قرارداد با کمک گروه مپنا ۶۹ دستگاه لوکوموتیو جدید وارد ناوگان ریلی کشور شده و در قراردادی دیگر نیز ساخت ۵۰ دستگاه لوکوموتیو در دست اقدام قرار گرفت که تا کنون ۳۰ دستگاه آن ها در اختیار راه آهن قرار گرفته است.

مدیرعامل راه آهن با تاکید بر اینکه توسعه خطوط ریلی و تامین نیازهای تجهیزاتی این شرکت به اعتبارات ویژه نیاز دارد، گفت: امسال مجلس شورای اسلامی ۵۰ همت برای خرید لوکوموتیو، قطعات، توسعه خطوط ریلی و سایر نیازها به مجموعه راه آهن ج.ا.ا اختصاص داده است، با این حال نیاز ما بیش از ۱۴۰ همت اعتبار برآورد شده است.

صالحی افزود: بر اساس قراردادی که گروه مپنا با برخی مجموعه های صنعتی امضا کرده است، از مجموع ۵۰ دستگاه لوکوموتیو تعهد شده، تعداد ۴۵ لوکوموتیو تحویل شده است.

سید میعاد صالحی در مراسم رونمایی از لوکوموتیو باری گروه مپنا