رونمایی از اولین قطار خودران در آلمان
رونمایی از اولین قطار خودران در آلمان
چهار مورد از این قطارها قرار است به شبکه راه آهن شهری هامبورگ ملحق شوند و از ماه دسامبر حمل مسافران را آغاز کنند. این قطارها از زیرساخت های ریلی موجود استفاده خواهند کرد.

رونمایی از اولین قطار خودران در آلمان

رونمایی از اولین قطار خودران در آلمان
رونمایی از اولین قطار خودران در آلمان

شرکت راه آهن “دویچه بان”(Deutsche Bahn) آلمان و گروه صنعتی “زیمنس”(Siemens) از اولین قطار خودکار و بدون راننده جهان در شهر هامبورگ رونمایی کردند. این قطار از نظر زمان بندی دقیق تر بوده و نسبت به قطارهای سنتی مصرف انرژی مناسب تری دارد.

به گزارش تک اکسپلور، چهار مورد از این قطارها قرار است به شبکه راه آهن شهری هامبورگ ملحق شوند و از ماه دسامبر حمل مسافران را آغاز کنند. این قطارها از زیرساخت های ریلی موجود استفاده خواهند کرد.

شهرهای دیگر مانند پاریس مترو های بدون راننده دارند و فرودگاه ها نیز قطارهای خودکار تک مسیره دارند، چنین قطارهایی در یک مسیر اختصاصی حرکت می کنند اما قطارهای هامبورگ در مسیری مشترک با سایر قطارهای معمولی حرکت خواهند کرد.

این پروژه که “دویچه بان” و “زیمنس” آن را “اولین در جهان” نامیده اند بخشی از برنامه ۷۰ میلیون دلاری نوسازی سیستم راه آهن شهری هامبورگ است.

“ریچارد لوتز”(Richard Lutz) مدیرعامل “دویچه بان” میگوید:

قطارهای خودکار بدون نیاز به توسعه مسیرهای اختصاصی، خدمات قابل اطمینان تری ارائه میدهند.

“رولاند بوش”(Roland Busch)، مدیرعامل “زیمنس” میگوید:

ما در حال هوشمندتر کردن سیستم حمل و نقل ریلی هستیم و تخمین می‌زنیم که قطارهای خودکار می‌توانند ۳۰ درصد بیشتر از سایر قطارها مسافر حمل کنند، زمان‌بندی دقیق‌تری داشته باشند و بیش از ۳۰ درصد در مصرف انرژی صرفه‌جویی کنند.

این دو شرکت در بیانیه ای اعلام کردند: اگرچه این قطارها از طریق فناوری دیجیتالی به طور کاملا خودکار کار می‌کنند اما یک راننده در هنگام حضور مسافرین بر عملکرد قطار نظارت خواهد داشت.

  • منبع خبر : ایسنا