تکمیل راه آهن چابهار-زاهدان تا پایان کار دولت
تکمیل راه آهن چابهار-زاهدان تا پایان کار دولت
محمد اسلامی از ساخت و تکمیل راه آهن چابهار-زاهدان با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی تا پایان کار دولت دوازدهم خبر داد.

تکمیل راه آهن چابهار-زاهدان تا پایان کار دولت

محمد اسلامی در مراسم بهره برداری از ۲۱۳ دستگاه انواع واگن باری و مسافری و لکوموتیو که صبح امروز در ایستگاه راه آهن تهران برگزار شد، اظهار داشت: از سازندگانی که در شرایط کنونی با همت و باورداشتن به توانستن به شعار رونق تولید معنا می بخشند قدردانی میکنم.

وی تأکید کرد: باید باور کنیم که جزو اقتصادهای بزرگ دنیا با استعداد و توان بالا هستیم و اینکه توانایی رفع نیازهای خود با توان داخل را داشته و آنچه را که نداشته باشیم با همکاری، کار گروهی و استفاده از ظرفیت های پژوهشی به دست می آوریم.

وزیر راه و شهرسازی افزود: باید برنامه ریزی جدی داشته باشیم تا در حوزه حمل و نقل ریلی در جهان سهم داشته باشیم.

اسلامی با اشاره به وجود ۶۰ درصد جمعیت جهان در غرب آسیا است، گفت:

با توجه به وجود منابع اصلی انرژی های جهان در این منطقه میتوان نتیجه گرفت که فرصت ها در اطراف ایران است. پس باید سعی کنیم شایستگی ها و ظرفیت ها را با ارتقای کیفیت و تولید رقابت پذیر، زمینه رشد آن را در بازار داخل فراهم و برند سازی کنیم.

اسلامی با اشاره به جنگ اقتصادی که امریکا علیه جمهوری اسلامی ایران راه اندازی کرده است گفت:

این رفتارها با هیچ کشوری انجام نشده است و هدف آنها بازداشتن ایران از پیشرفت و حرکت است که هرگز به آرزوی خود نخواهند رسید.

وی افزود: در شرایطی که از تحریم ابلاغی به تحریم‌ تعقیب و مراقبت رسیده اند باید ظرفیت ها را احصا و هماهنگی مدیریتی و تعاملی را ارتقا بخشید.

وزیر راه و شهرسازی با تأکید بر افزایش بهره وری در راه آهن گفت: باید کیفیت خدمات افزایش یابد و ماندگار شود تا در قلب مردم جای گیرد.

اسلامی افزود: اصلاح و بهسازی مسیرها، برطرف کردن موانع، افزایش ظرفیت خطوط موازی و اتصال‌های جدید به استان ها و مراکز بار جزو استراتژی های پایدار است که در تأکیدات رئیس جمهوری و برنامه های توسعه نظام آمده است.

اسلامی تأکید کرد: لذا باید اولویت‌ها دقیق و منابع درست توزیع شود تا نتیجه مطلوب حاصل گردد.

وی در ادامه به توسعه زیرساخت حمل و نقل ریلی اشاره کرد و گفت: در همین مدت صاحب آراستگی و ارائه ی سرویس های به موقع، کاهش میزان تأخیر قطارها و همچنین اتصال راه آهن به چهاراستان بوده‌ایم.

در همین راستا برای تسریع در ساخت راه آهن چابهار-زاهدان مبالغی را از صندوق توسعه ملی برای ساخت و تکمیل این پروژه تا پایان دولت دوازدهم دریافت کنیم.

این عضو کابینه دولت دوازدهم یادآور شد: با توجه به قرارداشتن راه آهن چابهار-زاهدان و رشت-آستارا در کریدور شمال-جنوب تکمیل این پروژه ها سهم ایران را از حمل و نقل اقیانوس هند تا آسیای میانه و از چین به اروپا افزایش خواهد داد.

اسلامی تصریح کرد: به رغم اینکه دشمنان تصمیم گرفتند راه ابریشم بدوی بسازند اما موفق نخواهند شد و با تلاش و کوشش مزیت های رقابتی را افزایش خواهیم داد.

و از طرفی درآمد سرانه پایدار ایران را از سهم ۱۰۰ میلیون تنی بار اطراف دریای خزر افزایش خواهیم داد.