دوشنبه / ۴ تیر / ۱۴۰۳ Monday / 24 June / 2024
×
براساس آخرین پروتکل های ابلاغ شده از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا پروتکل های بهداشتی برای همه بخش های اقتصادی کشور از جمله حوزه حمل و نقل با توجه به توسعه واکسیناسیون تغییر کرده است.
تغییرات مهم در پروتکل های کرونایی سفر

تغییرات مهم در پروتکل های کرونایی سفر

تغییرات مهم در پروتکل های کرونایی سفر
تغییرات مهم در پروتکل های کرونایی سفر

براساس آخرین پروتکل های ابلاغ شده از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا پروتکل های بهداشتی برای همه بخش های اقتصادی کشور از جمله حوزه حمل و نقل با توجه به توسعه واکسیناسیون تغییر کرده است.

بر اساس مکاتبات صورت گرفته وزارت بهداشت با دیگر دستگاه های اجرایی با توجه به توسعه واکسیناسیون عمومی و اجرای طرح مدیریت هوشمند کرونا برخی از پروتکل های بهداشتی در حوزه ها و بخش های مختلف اقتصادی از جمله حمل و نقل تغییر کرده است که شامل حمل و نقل درون شهری و برون شهری و در بخش های حمل و نقل زمینی، دریایی و هوایی است.

بر طبق این پروتکل های ابلاغ شده محدودیت ظرفیت حمل مسافر توسط قطار، اتوبوس و هواپیما با توجه به وضعیت پوشش واکسیناسیون عمومی و براساس مصوبات ستاد مقابله با کرونا در نظر گرفته خواهد شد که در تبصره ۱ مصوبه اخیر آمده است که پذیرش مسافر در سفرهای برون شهری (شناورها، اتوبوس‌ها و قطار) حداکثر ۸۰ درصد ظرفیت خواهد بود

تا زمانی که پوشش واکسیناسیون عمومی به بیش از ۸۰ درصد برسد و در آن زمان ظرفیت پذیرش در این بخش ها به ۱۰۰ درصد خواهد رسید اما در هواپیما پذیرش مسافر ۱۰۰ درصد است. البته کوپه‌های قطار برای خانواده‌ها شامل محدودیت مذکور نیست.

در بخش های دیگر پروتکل ابلاغ شده رعایت فاصله گذاری بین افراد در پایانه‌های مسافری و دیگر حوزه های مرتبط با حمل و نقل و رعایت پروتکل های بهداشتی مانند ماسک و غیره اشاره شده است همچنین مسافران و گردشگران در ناوگان حمل و نقل برون شهری باید شرایط و پروتکل ها را رعایت کنند که در بخش‌های مختلف متفاوت است.

پرواز های داخلی و خارجی

به عنوان مثال مسافران در پروازهای داخلی باید نتیجه تست PCR منفی حداکثر ۷۲ ساعته یا کارت واکسن داشته باشند اما در پروازهای خارجی ضمن ارائه تست PCR منفی حداکثر ۹۶ ساعته داشتن کارت واکسن هم ضروری است.

سفرهای زمینی و دریایی

در سفرهای زمینی و دریایی داخلی نیز پروتکل‌ها مانند پروازهای داخلی و در سفرهای دریایی خارجی پروتکل ها مانند پروازهای خارجی در نظر خواهد شد.

در این پروتکل جدید ابلاغی به بخش های دیگر مانند غربالگری، مراقبت و بازتوانی، اقدامات کنترلی سلامت محیط و کار و رعایت پروتکل های بهداشتی مانند ضدعفونی و گندزدایی اماکن اشاره شده که بخش حمل و نقل هم در آن مورد تایید شده است.

این پروتکل ها از ابتدای آذرماه امسال قابل اجرا بوده و در همه بخش‌های مختلف از جمله حمل و نقل جاده ای، ریلی، دریایی و هوایی در قالب طرح مدیریت هوشمند کرونا به اجرا در خواهد آمد.

🎥 امکان سفر برای افرادی که واکسن کرونا نزدند، محدود می‌شود/ ارائه کارت واکسن برای افراد بالای ۱۲ سال پیش از تهیه بلیت

توجه: فاصله گذاری در قطارها – بروزرسانی در ۲۴/آبان/۱۴۰۰

✅ از تاریخ اول آذرماه تا اطلاع ثانوی ظرفیت پذیرش مسافران از ۵۰ درصد به ۸۰ درصد افزایش پیدا کرده است

✅ بطوریکه فاصله گذاری اجتماعی در قطارها به این صورت است که تمام کوپه های ۴ نفره فقط به ۳ نفر و تمام کوپه های ۶ نفره فقط به ۵ نفر فروخته خواهد شد

✅ اگر ۳ یا ۴ بلیت برای ۳ یا ۴ نفر در کوپه های ۴ نفره به صورت همزمان خریداری کنید، به فرض اینکه از یک خانواده هستید، یک کوپه دربست به شما تعلق خواهد گرفت و حضور یک خانواده در یک کوپه بلامانع است. این مورد در کوپه های ۶ نفره هم وجود دارد.

فرض بگیرید اگر شما ۳ بلیت برای کوپه ۴ نفره یا ۵ بلیت برای کوپه ۶ نفره خریداری کرده اید اما مسافران همراهتان در کوپه حضور ندارند، رئیس قطار مجاز است کوپه شما را تا سقف تعیین شده به مسافران دیگر هم بدهد. بنابراین اگر میخواهید حتما کوپه تان دربست باشد، هنگام خرید بلیت تیک دربست بودن کوپه را فعال نمایید.

بخوانید: طرح فاصله گذاری اجتماعی در سفر با قطار حذف شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *