free web hit counter بکارگیری قطارهای حومه ای برای افزایش ظرفیت جا به جایی زائران اربعین | حمل و نقل ریلی
چهارشنبه / ۳۰ خرداد / ۱۴۰۳ Wednesday / 19 June / 2024
×
مدیرعامل شرکت راه آهن از تمهیدات این شرکت برای ایام بازگشت زائران اربعین حسینی خبر داد و گفت: مقرر شد پس از بررسی‌ به صورت موقت از قطارهای حومه ای با هدف افزایش ظرفیت جا به جایی زائران در شبکه حمل و نقل ریلی برای ایام اوج سفرهای اربعین استفاده شود.
بکارگیری قطارهای حومه ای برای افزایش ظرفیت جا به جایی زائران اربعین

بکارگیری قطارهای حومه ای برای افزایش ظرفیت جا به جایی زائران اربعین

بکارگیری قطارهای حومه ای برای افزایش ظرفیت جا به جایی زائران اربعین
بکارگیری قطارهای حومه ای برای افزایش ظرفیت جا به جایی زائران اربعین

سعید رسولی با اشاره به تمهیدات شرکت راه آهن برای بازگشت سفرهای زائران اربعین حسینی اظهار داشت:

اگرچه تدارک امکانات و فراهم کردن تجهیزات در مدت زمان کوتاه کار بسیار سختی است؛ اما راه آهن متعهد شد تا طبق دستور وزیر راه و شهرسازی بیشترین خدمت رسانی به زائران اباعبدالله الحسین در شرایط بسیار استثنایی حماسه عظیم بین المللی اربعین حسینی (ع) را داشته باشد.

وی با بیان اینکه «برای روزهای منتهی به مراسم اربعین و ایام بازگشت زائران که از شرایط خاصی برخوردار است تمهیدات ویژه ای اندیشیده شده است» افزود:

قطارهایی با برخورداری از ظرفیت خالی برای زائرانی که از قبل بلیت تهیه نکرده اند در نظر گرفته شد تا به صورت آزاد در پایانه های خرمشهر، کرمانشاه، همدان و اندیمشک مستقر ‌شده و مورد استفاده زائران قرار گیرند.

مدیرعامل راه آهن از هماهنگی صورت گرفته میان شرکت راه آهن و سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای به منظور جا به جایی زائران اربعین حسینی در ایام اوج بازگشت بیان داشت:

مقرر شد پس از انجام بررسی‌ بصورت موقت از قطارهای حومه‌ای با هدف افزایش ظرفیت جابه جایی زائران در شبکه حمل و نقل ریلی در ایام اوج سفرهای اربعین استفاده شود. بر همین اساس کارشناسان راه آهن در حال برنامه‌ریزی برای افزایش ظرفیت هستند.

مدیرعامل شرکت راه‌آهن تاکید کرد: باید توجه داشت خطوط ریلی برای انتقال زوار الزاما بدون محدودیت نیستند. به این معنی که اگر در زمینه ناوگان محدودیتی وجود نداشته باشد، قطار‌ها برای توقف و تردد در خطوط ایستگاهی و فرعی با محدودیت رو به رو خواهند بود.

بنابراین نمیشود متصور شد که میتوان بدون محدودیت برای جا به جایی زائران، قطار اعزام کرد. اما در مبادی مذکور بر اساس تقاضای زائران، مسیر‌ها مشخص میشوند.

رسولی در ادامه تصریح کرد: باتوجه به تمهیدات اندیشیده شده برای ایام بازگشت زائران اربعین حسینی (ع)، این احتمال وجود دارد که ارائه خدمات در برخی از مسیر‌ها به مسافران امکان پذیر باشد.

البته این شرایط موقتی بوده و به طور مجدد پس از اتمام جابه‌جایی زائران، ارائه خدمات در تمام مسیر‌ها به صورت معمول برقرار میشود.
وی یادآور شد: در برخی از قطارهای مسیر بازگشت، برای آن دسته از زائران که موفق به تهیه بلیت نشده اند، ظرفیت خالی در نظر گرفته شد و در صورت تقاضا برای آن‌ها بلیت صادر میشود.

معاون وزیر راه و شهرسازی در ادامه اظهار داشت: برای سفرهای ریلی ویژه ایام اربعین حسینی امسال ۵۵ رام قطار روزانه در نظر گرفته شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۰ درصد رشد داشته است.

مدیرعامل شرکت راه آهن با اشاره مسیرهای جدید ایجادی برای جا به جایی زائران اربعین حسینی اظهار داشت: مسیرهای قم-خرمشهر، قم-کرمانشاه، تهران- همدان، اهواز-شلمچه، اصفهان-کرمانشاه برای مسافران داخلی و مسیر زاهدان-خرمشهر برای جابه‌جایی زائران کشور پاکستان ایجاد شد.

همچنین مقرر شد قطارهایی که به مقصد اهواز سیر میکنند به مقصد ایستگاه خرمشهر ادامه مسیر دهند. به علاوه قطار اتوبوسی خرمشهر-شلمچه به صورت ۲۴ ساعته و رایگان برای ایام پیک سفرهای اربعین در نظر گرفته شد.

رسولی افزود: راه آهن در شهرهای نام برده برای پذیرایی از زائران اقدام به برپایی موکب کرده و در ایستگاه اندیمشک مجموعه حمام و سرویس های بهداشتی و فضای استراحت زائران فراهم شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *