ایستگاه راه‌آهن همدان کجاست؟
ایستگاه راه‌آهن همدان کجاست؟
همدان، پایتخت تاریخ و تمدن ایران، یکی از شهرهای باستانی کشور است که در دامنه‌های کوه الوند قرار دارد. افراد علاقه‌مند به جاذبه‌های تاریخی و طبیعی، شهر زیبای همدان را برای مسافرت انتخاب می‌کنند.

ایستگاه راه‌آهن همدان کجاست؟

همدان، پایتخت تاریخ و تمدن ایران، یکی از شهرهای باستانی کشور است که در دامنه‌های کوه الوند قرار دارد. افراد علاقه‌مند به جاذبه‌های تاریخی و طبیعی، شهر زیبای همدان را برای مسافرت انتخاب می‌کنند. با افتتاح ایستگاه راه‌آهن همدان در سال ۱۳۹۶ مسیر ریلی همدان به مشهد به یکی از پر‌ترددترین مسیرهای ریلی کشور تبدیل شده است. هرسال تعداد زیادی از مردم همدان با خرید بلیط قطار همدان مشهد به پایتخت معنوی ایران سفر می‌کنند. در این مطلب، قصد داریم درباره محل قرار‌گرفتن ایستگاه راه‌آهن همدان و امکانات موجود در آن صحبت کنیم.

ایستگاه راه‌آهن همدان کجاست؟
ایستگاه راه‌آهن همدان کجاست؟

ایستگاه راه‌آهن همدان در کدام نقطه از این شهر قرار دارد؟

ایستگاه راه‌آهن همدان به‌عنوان ایستگاه مرکزی راه‌آهن غرب کشور در ۱۲کیلومتری میدان امام در مرکز شهر همدان و در نزدیکی روستایی به نام رباط شورین قرار دارد. این ایستگاه نوپا که در زمینی به مساحت ۱۱ هزار و ۳۱۲ مترمربع ساخته شده است، در ۱۸ اردیبهشت سال ۱۳۹۶ با حضور حسن روحانی، رئیس‌جمهور وقت ایران، افتتاح شد. با‌توجه‌به فاصله زیاد ایستگاه راه‌آهن همدان با مرکز این شهر، در آینده قرار است این ایستگاه مسافربری به داخل شهر همدان انتقال پیدا کند و ایستگاه فعلی به‌عنوان ایستگاه باربری مورد استفاده قرار بگیرد. مسافرانی که بعد از اعلام تاریخ فروش بلیط قطار اقدام به خرید بلیط قطار همدان مشهد می‌کنند، باید قبل از حرکت قطار خود را به ایستگاه راه‌آهن همدان برسانند.

ایستگاه راه‌آهن همدان از چه ساختمان‌هایی تشکیل شده است؟‌

ایستگاه راه‌آهن همدان دارای زیربنای وسیع و بزرگی است و از ساختمان‌های مختلفی تشکیل شده است. ساختمان‌های موجود در ایستگاه راه‌آهن همدان عبارت‌اند از:

 • ساختمان اصلی ترمینال مسافربری
 • ساختمان نگهبانی
 • ساختمان نمازخانه
 • ساختمان پلیس
 • ساختمان پست برق
 • ساختمان منبع زمینی آب ۱۰۰۰مترمکعبی
 • ساختمان خوابگاه لوکوموتیوران‌ها
 • ساختمان علائم و ارتباطات
 • ساختمان دپوی تعمیرات
 • ساختمان منابع سوخت و سکوی سوخت‌گیری قطارها
 • ساختمان سالن اصلی، اداری و خدماتی
 • ساختمان تاسیسات
 • ساختمان فضای سرپوشیده اطراف ساختمان

مالک ایستگاه راه‌آهن همدان، وزارت راه و شهرسازی و گرداننده آن، راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران است.

در ایستگاه راه‌آهن همدان چه امکانات رفاهی به مسافران ارائه می‌شود؟‌

در ایستگاه راه‌آهن همدان امکانات رفاهی خوبی در اختیار مسافران قرار دارد. فرقی نمی‌کند که ساکن همدان باشید و بعد از اعلام پیش فروش بلیط قطار و خرید آنلاین بلیط قطار همدان مشهد به ایستگاه راه‌آهن بروید تا عازم مشهد شوید یا از شهرهای دیگر با قطار به همدان سفر کنید؛ در‌هر‌حال، می‌توانید از امکانات رفاهی موجود در ایستگاه راه‌آهن همدان استفاده کنید. از امکانات رفاهی موجود در این ایستگاه مسافربری می‌توان به مواردی مانند نمازخانه، سرویس بهداشتی، باجه فروش بلیط، تلفن عمومی، بوفه فروش خوراکی، دستگاه خودپرداز، سکوهای سوارشدن یا پیاده شدن مسافران از قطار، پارکینگ و … اشاره کرد. وجود پارکینگ در این ایستگاه یکی از مهم‌ترین امکانات رفاهی است. تمام ایستگاه‌های راه‌آهن باید دارای پارکینگ باشند؛ اما با‌توجه‌به دور‌بودن و فاصله زیاد ایستگاه راه‌آهن همدان با مرکز این شهر وجود پارکینگ در آن اهمیت بیشتری دارد. پارکینگ این ایستگاه در ابتدای خروجی آن واقع شده است.‌

راه‌های دسترسی به ایستگاه راه‌آهن همدان کدام‌اند؟

با‌توجه‌به زیاد‌بودن فاصله ایستگاه راه‌آهن همدان از مرکز این شهر، مسافران برای دسترسی به این ایستگاه باید از خطوط تاکسیرانی استفاده کنند. به مسافران همدانی که سفر با قطار را انتخاب می‌کنند، پیشنهاد می‌کنیم که برای رفتن به ایستگاه راه‌آهن این شهر از تاکسی‌های اینترنتی کمک بگیرند و قبل از حرکت، قطار خود را به جاده رباط شورین برسانند. برخلاف هواپیماها که گاهی پروازشان با تأخیر همراه است، قطارها تاخیری ندارند و درست در زمان مشخص‌شده در بلیط قطار، حرکت خود را در مسیر ریلی مورد‌نظر آغاز می‌کنند؛ بنابراین، در‌صورت دیر‌رسیدن مسافران به ایستگاه راه‌آهن، ممکن است از قطار جا بمانند. به تمام مسافران خطوط ریلی کشور توصیه می‌شود که حداقل نیم ساعت قبل از حرکت قطار، در ایستگاه راه‌آهن شهر مبدأ حضور داشته باشند.

در مسیر ریلی بین همدان و مشهد قطار از چه شهرهایی عبور می‌کند؟

مسافت مسیر ریلی همدان-مشهد ۱۲۰۵ کیلومتر و قطارهای معمولی آن را در حدود ۱۶ ساعت طی می‌کنند. قطار بعد از خروج از ایستگاه راه‌آهن همدان به ایستگاه ساوه می‌رسد. این ایستگاه نیز جزو ایستگاه‌های نوپای ایران است و در سال ۱۳۹۶ افتتاح شده است. قطار بعد از ایستگاه ساوه در ایستگاه راه‌آهن تهران توقف می‌کند و بعد از تهران به سمنان می‌رسد. شاهرود و نیشابور شهرهای بعدی هستند که قطار همدان به مشهد در آن‌ها نیز توقف می‌کند و درنهایت در ایستگاه راه‌آهن شهر مقصد، مسافران از قطار پیاده می‌شوند. در طول این سفر ۱۶ساعته، مسافران می‌توانند از تماشای مناظر مسیر ریلی لذت ببرند، در کوپه‌های قطار استراحت کنند یا بخوابند و از امکانات رفاهی ارائه‌شده در قطار استفاده کنند.

خرید بلیط قطار همدان مشهد از سایت فلای تودی با قیمت ارزان

در این مطلب، شما عزیزان را با یکی از ایستگاه‌های راه‌آهن نوپای کشور یعنی ایستگاه راه‌آهن همدان، بخش‌های مختلف، امکانات رفاهی و راه‌های دسترسی به آن آشنا کردیم و توضیح دادیم که هرسال تعداد زیادی از مردم همدان با خرید بلیط قطار و حضور در ایستگاه راه‌آهن این شهر به شهر مقدس مشهد سفر می‌کنند. اگر بعد از اعلام تاریخ پیش فروش قطار قصد دارید بلیط قطار همدان به مشهد را به‌صورت آنلاین از یک مرجع معتبر خریداری کنید، فلای تودی بهترین گزینه است. در سایت فلای تودی، ابتدا باید در قسمت منوی سایت، گزینه قطار را انتخاب کنید و پس از تکمیل فرم و مشخص‌کردن مبدأ، مقصد، نوع بلیط، تعداد مسافران و تاریخ سفر، روی گزینه جستجو کلیک کنید تا لیستی از بلیط های قطار همدان-مشهد در تاریخ موردنظر برایتان به‌نمایش درآید.

شرکت‌های ریلی متعددی مانند بن ریل و رجا در مسیر همدان-مشهد در‌حال فعالیت هستند و قطارهای باکیفیتی را در اختیار مسافران قرار می‌دهند. شما می‌توانید بعد از مقایسه قیمت بلیط‌ ها و امکانات رفاهی ارائه‌شده در قطارها، بلیط موردنظر خود را انتخاب کنید. بعد از واردکردن مشخصات مسافران شامل نام، نام خانوادگی، شماره ملی و آدرس ایمیل، هزینه خرید بلیط قطار را به‌صورت آنلاین پرداخت کنید تا بلیط به آدرس ایمیل مسافران ارسال شود.

 • منبع خبر : /آگهی/